נורווגיה (נורבגיה) קרובה יותר מתמיד עם סאס - SAS !

הפיורדים לאורך קו חוף ארוך ומפותל, הקרחונים, מים צלולים כבדולח בנחלים, מפלי מים שוצפים - הם ממאפייניה של נורווגיה. צפונה שוכן מעבר לחוג הקוטב הצפוני, ב"ארץ שמש חצות".
טיול לנורווגיה, המציעה למבקרים בה להנות בעיקר מנופי טבע מרהיבים במיוחד, הוא חוויה משכרת המזמינה לשוב ולבקר במדינה יפה ומסבירת פנים זו.

נורווגיה עשירה בזכות נפט מהים הצפוני, אך את מרבית החשמל שלה מפיקה ממים באמצעות תחנות הידרואלקטריות. היא אחת המדינות הפחות צפופות בעולם הדואגת לחבר את כל ישוביה הפזורים במרחב כה גדול במערכת כבישים ענפה הכוללת מנהרות רבות. 
טיולים ואגדות בארץ הטרולים - אותם שדונים מהמיתולוגיה הנורדית, ארץ מורשת הויקינגים - אותם יורדי ים מעולים ששלטו במערב אירופה. 
ארץ שהדייג היה, ועודנו, מרכיב חשוב בכלכלתה. את דגי הסלמון שאנחנו קונים במרכולים בארץ מגדלים היום, על-פי-רב, בחוות דגים מתקדמות. בירתה, אוסלו, מארחת אירועי תרבות, תערוכות וספורט בינלאומיים כתחרויות סקי החשובות בעולם. בדומה לשכנותיה בסקנדינביה, היא בין המדינות המפותחות בעולם.

איך להגיע לנורווגיה  בקלות ובנוחות - רק עם סאס בטיסה מת"א !
הדרך הטובה והנוחה ביותר היא לטוס עם סאס - סקנדינביאן איירליינס בטיסה ישירה לקופהנגן ומשם בנוחות ובמהירות לאחת הערים הנורבגיה, בין היתר לאלסונד, אוסלו טרומסו וברגן- עיר הפיורדים. בעת תכנון הטיול מומלץ לקחת זאת בחשבון. עם סאס ניתן לוותר על האילוץ בטיול "טבעת" שמתחיל ומסתיים באוסלו ובכך לחסוך זמן וכסף יקרים.

ניתן להגיע לנורווגיה גם דרך היבשה ברכבת או ברכב שכור. מעבר הגבול משוודיה או מלפלנד חלק וללא עיכובים, ברוב המקרים לא תרגישו כלל שחציתם גבול. ניתן לשכור רכב בכל אחת ממדינות סקנדינביה ולהחזירו במדינה סקנדינבית אחרת.

אפשר להגיע לנורווגיה גם בדרך הים במעבורת מדנמרק, גרמניה, שוודיה, איי פרו, איסלנד ואפילו מבריטניה, ניתן להעביר רכב שכור במרבית המעבורות. קווי מעבורות ידועים ומומלצים הם מעבורות הלילה המפוארות - בתי מלון משייטים. 

להתנייע בתוך נורווגיה
כאחת מהמדינות המפותחות בעולם, התחבורה הציבורית בה יעילה ודייקנית. במרבים המקומות לוחות הזמנים של הרכבות, האוטובוסים והמעברות מתואמים וחוסכים למטיילים זמן יקר.
סקנדינביאן טרוול שהיא סוכנות נסיעות מיומנת, יכולה להזמין עבורכם מראש רכב שכור וכן כרטיסים לקווי התחבורה הציבורית המבוקשים, ובכך להוזיל את תעריפי הנסיעות ולדאוג להתנהלות תקינה של תכנית טיולכם.

המטבע בנורווגיה הוא קרונה (כתר) נורווגי NOK
שער החליפין (מקורב בלבד אפריל 2012) :
1 ש"ח = 1.55 NOK
1 יורו € = 7.6 NOK
1 דולר ארה"ב $ = 5.8 NOK

טיול לנורווגיה (נורבגיה)                  Norway / Norge / Noreg
יעדי טיול מומלצים

אוסלו - אנא ראו המלצות על אוסלו בסוף הדף.

נורווגיה עם ילדים - אנא ראו המלצות בדף סקנדינביה עם ילדים.

איי שפיצברגן
שייכים לארכיפלג סוואלברד ונמצאים בים הקרח הצפוני, צפונית לקו הרוחב שמונים. השם שפיצברגן, הר מחודד, הוא כתבליט האזור. המקום הוא גן עדן לחובבי טבע טהור, נקי. האוכלוסיה האנושית באיים קטנה בהרבה מאוכלוסיית הדובים הלבנים, איילי צפון, ניבתנים, כלבי ים, לווייתנים, שועלי שלג  ומבחר עופות ים. כשני שליש משטח היבשה מכוסה קרח עד. בעונה החמה, כאשר קרחון מתנתק מהפסגה, הוא גורף איתו שכבות קרקע באלה מתגלים מאובנים מרהיבים מעולם הצומח. הצמחיה היום היא טונדרה נמוכה במיוחד. ציד הלווייתנים משך רבים לאזור עד 1950. היום האיים הם אטרקציה של תיירות אקולוגית.

מלון הקרח באלטה   Igloo Ice hotel - Alta
מלון איגלו, הוא מקום קסום באלטה, צפון נורווגיה, ארץ זוהר הצפון, ארץ שמש חצות. זהו מלון הקרח הצפוני ביותר באירופה. המלון נבנה מחדש כל שנה מאז שנת 2000. מלון הקרח באלטה זכה בפרסים רבים על עיצוב. המלון מקושט בפסלי קרח, הריהוט עשוי קרח, כולל מערכות תאורה מעוצבות בצורות של גבישים. כמובן גם הבר עשוי מקרח והמשקאות מוגשות בכוסות העשויות קרח. במלון 30 חדרי שינה בלבד וסוויטות. הטמפרטורה בתוך המלון היא 4-7 מעלות מינוס. למרות זאת אין חשש לקפיאה, האורחים ישנים על עורות איילים בתוך שקי שינה שעמידים ב-30 מעלות מינוס. ליד מלון הקרח יש מרכז שירות עם מסעדה, ארונות בגדים, שירותים, מקלחות, סאונה. הלינה במלון היא חוויה מיוחדת. בשהותכם במלון הקרח באלטה מומלץ לצאת לספארי שלג. המלון פתוח מידי שנה בד"כ מאמצע ינואר עד אמצע אפריל. נמלי התעופה הקרובים הם באלטה ובטרומסו אליהם מגיעים גם טיסות סאס.

טרומסו  Tromso
היא השער ללפלנד הנורווגית ובמרחק "פסיעה" מחוג הקוטב הצפוני. טרומסו, יפה ומעניינת. מומלץ לבקר באקווריום פולריה, בגן הבוטני ובמוזאון של האוניברסיטה. אל תחמיצו את קונצרט הלילה בקתדרלה הארקטית המעוצבת בצורת קרחון. טרומסו היא נקודת מוצא לטיולים באזור הארקטי, כמו למשל נסיעה לאלטה הידועה כאתר מורשת עולמי בזכות ציורי הקיר שהתגלו בה. לטרומסו ניתן להגיע בטיסות סאס SAS ובטיסות אייר בלטיק AirBaltic. 

הונינגסווג  Honningsvag
זו אחת משלוש ערים הטוענות לתואר הצפוניות בעולם, קרובה לקוטב, היא שוכנת בחוף הדרומי של האי מגרוייה Mageroya בקצהו הצפוני של האי, במרחק כמה דקות נסיעה, תמצאו את "הכף הצפוני" הנקודה היבשתית הצפונית העולם. עיר לבבית זו היא נקודת יציאה לשייט מסעיר במהלכו אפשר לצפות בלווייתנים, כלבי ים והמון ציפורים. להונינגסווג מגיעות טיסות ווידרו Wideroe מטרומסו אליה מגיעות טיסות סאס ואייר בלטיק.

איי לופוטן
  Lofoten
אם נורווגיה היא גולת הכותרת בנופי סקנדינביה, הרי שאיי לופוטן הם מהיהלומים שבכתר. שם, מעבר לחוג הקוטב, היכן שבקיץ שמש חצות מעניקה נופך מיוחד לנוף הפראי – נמצא מקבץ איי לופוטן המופרדים מהיבשה ע"י מיצר רפטסונדט עם מפרציו היפים. הסלעים המצוקיים החשופים של האיים מכונים חומת לופוטן. למרות מיקומם הצפוני האיים נהנים מזרם הגולף החמים לפיכך מי הים אינם קופאים והם עשירים בדגה. זו הסיבה להיותם מקום משיכה לעופות – חגיגה לצפרים. תושבי האיים מתגוררים בכפרים קטנים וחוות בהם ניתן לראות מתקני עץ גדולים ליבוש והמלחת דגים בדרך מסורתית. אם אתם מתכוונים לטייל בנורווגיה באזור הקוטב הצפוני – מומלץ לשלב ביקור גם באיי לופוטן.

הדרך האטלנטית  (Atlanterhavsveien  (Atlantic Road
דרך נוף מרהיבה במיוחד העוברת, פשוטו כמשמעו, מעל האוקיאנוס האטלנטי. הכביש עובר על 8 גשרים המחברים איים קטנים אליהם ניתן היה להגיע, קודם סלילת כביש מיוחד זה, בשיט בלבד. הדרך נמצאת בין קריסטיאנסונד למולדה, מעט צפונית לאלסונד אליה תוכלו להגיע באחת מטיסות ההמשך של אייר בלטיק AirBalic למבחר מערי סקנדינביה דרך ריגה. זו יכולה להיות נקודת פתיחה מצוינת לטיולכם בנורווגיה. צוות סקנדינביאן טרוול ישמח לבנות לכם מסלול מתאים.

אלסונד  Aalesund  
בירת האר-נובו של נורווגיה, סקנדינביה ואפילו אירופה - העיר הזו, השוכנת על שבעה איים וטובלת במימי האוקיינוס האטלנטי, נבנתה מחדש ב-1904 בעקבות שרפה שהפכה את בתיה לעיי-חורבות. הארכיטקטים שבנו אותה הקנו לה מראה ברוח "האמנות החדשה" (אר-נובו), היום היא נושאת הדגל של זרם אמנותי זה. לצד יופייה היא נקודת מוצא מומלצת לטיול בפיורדים הצפוניים.

דרך הטרולים
דרך הטרולים - דרך פתלתלה ומרהיבה. מי הם הטרולים? לפי המיתולוגיה הנורדית המקומית, לפי אגדות נורווגיות עתיקות, הטרולים חיים בהרים, ביערות ובאגמים שמסביב. מרבית הטרולים הם יצורים ננסיים, מכוערים ורשעים, שאוהבים לחטוף נערות ונערים תמימים. הטרולים עלולים לבצע את זממם רק בלילה, כי הם דבר אחד מפחיד אותם והוא אור השמש שגורם להם להפוך לאבנים. אבל יש בנורבגיה גם טרולים טובים שעושים נסים ומתיידדים עם בני האדם. נוכחותו של טרול טוב בבית מביאה ברכה. טרולים טובים משמשים מעין קמע נגד וניתן לרכשם בחנויות המזכרות....

פיורד גיירנגר
  Geiranger
עצמו עיניים ודמיינו נוף של הפיורד המושלם, זהו גריינגר. מכיוון שהוא צר ומוקף הרים - תצפית אל הנוף שלו תותיר בכם רושם עז, הכפר הציורי שנושא שם זהה ושוכן בגדה המזרחית שלו מוסיף לתמונה המושלמת. השייט בפיורד הוא בפני עצמו חוויה מיוחדת - מהאונייה המלווה על ידי שחפים אפשר לראות מפלים מרהיבים שנשפכים לתוך הפיורד.

ברגן  Bergen
נסיכת הפיורדים - ברגן היא עיר נעימה המשמשת נקודת המוצא לטיול בפיורדים המרהיבים. את הסיור בברגן מומלץ לפתוח בשעות הבוקר בשוק הדגים. להמשיך ל"בריגן" מתחם בתי העץ ההנזאתים שהוכרז אתר מורשת עולמית. בצדו השני של הפיורד מסביבו בנויה העיר, אחרי המדרחוב נמצא האקווריום המרשים. אל תפספסו תצפיות נהדרות על ברגן מהר אולרקין או מהר פלויין שאליו מעפילים בפוניקולר היוצא ממש ממרכז העיר. 

הרכבת מפלאם למירדל  Flam-Myrdal
מסילת הרכבת בין מירדל לפלאם באזור פיורד סוגן - הפיורד הגדול ביותר בנורווגיה. קטע זה של מסילת הרכבת תלול במיוחד ולפיכך הנסיעה בו איטית ביותר - דבר המאפשר לתייר למצות את ההנאה מנוף מרהיב במיוחד.

כנסיות העץ העתיקות  Stavkirke  Stave churches
כנסיות אלה נבנו במאות ה-11 עד ה- 14. הכנסיות נבנו מלוחות עץ בסגנון אדריכלי מיוחד. קישוטי הכנסיות מכילים מוטיבים פולקלורים מהמיתולוגיה הנורדית המאפיינים את התקופה הויקינגית. כנסיות אלה הן יחודיות ובלעדיות לנורווגיה. נותרו מהן 28 בלבד. ריכוז כנסיות עץ, ששופצו ושומרו, נמצא באזור פיורד סוגן הגדול והרחב ששימש נתיב גישה נוח ומרכזי לוויקינגים הנורווגיים ליציאה אל האוקיינוס. מומלץ לבקר באחת מהן. למתענינים במיוחד – כדאי להגיע למרכז המבקרים של כנסית העץ Borgund.

המערות הקסומות בגודוונגן  Magical white caves
הליכה בשבילי המערות הלבנות לצלילי מוסיקה של אדוורד גריג, המלחין הלאומי של נורווגיה, בין מקווי מים. לאורך המסלול משחקי אור והשתקפויות מדהימות. לקראת היציאה מהמערות הקרות ניתן להתחמם ממשקה בבר התת-קרקעי. חוויה מומלצת.

צוק הדרשן  (או צוק המטיף Prekestolen  (Pulpit Rock  פריקסטולן
כשתגיעו למרומי הצוק המיתמר אנכית לרום של 600 מטר ומשקיף על פיורד בשם ליזהפיורד ותביטו למטה, קצב פעימות הלב שלכם יגבר מהתרגשות. הדרך למצוק ארוכה ומעט אתגרית, והיא מעצימה את החוויה הבלתי נשכחת של תצפית מפסגת הצוק אל הפיורד.

סטוונגר  Stavanger
זו אחת הערים הגדולות בנורווגיה, יפה וברוכה באגמים. ב-2008 האיחוד האירופי בחר בה ובליברפול כבירות התרבות של אירופה. סטוונגר שוכנת בסמוך לצוק הדרשן ולקייראגבולטן הסלע הענקי התקוע כחטוטרת בגובה 1000 מטר על מידרון הר קייראג. מומלץ לבקר במוזאון הנפט שבעיר.

אוסלו   Oslo
נהוג לשלב ביקור באוסלו בירת נורווגיה כחלק מטיול לנורווגיה בלבד, או כחלק מטיול לסקנדינביה. העיר משתרעת על פני שטח רחב בקצה פיורד אוסלו שהוא למעשה נמל עצום עם מגוון סירות וספינות. מרכז העיר שוכן מעל מבצר אקרסהוס הנמצא  ליד הים. כאן גם נמצאים בניין הפרלמנט והתאטרון הלאומי, ובסמוך בניין העיריה עם הכניסה הרחבה והמרשימה. בגן המקיף את ארמון המלוכה ובימי אמצע השבוע אפשר לחזות כאן בטקס חילופי המשמר המלכותי. אומנות ניתן למצוא במוזיאון הלאומי ובמוזיאון מונק Monch Museum גדול ציירי נורווגיה, וכמובן בגן הפסלים של ויגלנד. ניתן להשקיף על העיר ממקפצת הסקי הולמנקולן הנמצאת על אחד ההרים החולשים העיר. כאן גם נמצא מוזיאון הסקי. המוזאונים שבחצי האי ביגדוי מוקדשים לפולקלור ולמורשת הים של נוווגיה והויקינגים.

אקר בריגה  Aker Brygge - אזור בילויים חדש ותוסס השוכן במזח ישן ששופץ והוא מאוכלס בבתי קפה, מסעדות, גלריות וחנויות המשקיפים על הפיורד של אוסלו.

פארק פרוגנר  Frogner  הידוע כפארק ויגלנד  Vigelandsparken
פארק ירוק ורחב שנודע בזכות למעלה מ- 200 פסלי ברונזה וגרניט פרי יצירתו של הפסל הנורבגי גוסטאב ויגלנד המוצבים בו. ההבעות על הפסלים כה מוצלחות עד כי הפסלים "כמעט אנושיים". בשטוקהולם, שוודיה, נמצא פארק פסלים מרשים נוסף, הוא פארק הפסלים של מילס.

ארמון המלך
כן, נורווגיה היא מונרכיה. ארמון המלוכה ניצב ברוב הוד והדר בקצה הרחוב הראשי של אוסלו. אם אתם חובבי ניחוח מלכותי תוכלו להנות מטקס חלופי משמר הארמון הנערך מידי יום ב-13:00 בכניסה לארמון. בקיץ מתקיימים בארמון סיורים מודרכים בני שעה. מסביב לארמון משתרע פארק גדול, גן סלוטספארקן Slottsparken, מקום מצוין לאתנחתא קלה.

בית האופרה 
בית האופרה החדש נמצא במרכז אוסלו בבנין מודרני, מיוחד וייחודי. הבניין שנפתח לראשונה בשנת 2008, הינו בעל ארכיטקטורה חדשנית ומפתיעה, אך המשתלבת בהרמוניה בין האופרה הקלאסית לבניין החדש בו מתקיימת. פרס האיחוד האירופי לאדריכלות עכשווית הוענק למשרד האדריכלים שתכנן את בית האופרה של אוסלו. זהו הפרס מוענק מדי שנתיים למבנה עכשווי יוצא דופן באירופה, ונחשב לאחד הפרסים היוקרתיים בעולם האדריכלות. הבניין נחשב לאחד המונומנטים הבולטים בנורווגיה. מסביב למבנה ומעליו ממוקמים שטחים ציבוריים המאפשרים להנות מהנעשה במקום גם למי שאין ידו משגת לרכוש כרטיס. מגג בית האופרה נשקף נוף נהדר של חלקים מאוסלו. בבית
האופרה יש מסעדה חיצונית גדולה.

מרכז נובל לשלום
מרכז נובל לשלום באוסלו הוקם בשנת 2005. זהו מוזיאון מרתק, שמתעד את פועלם של זוכי פרס נובל לשלום. המרכז מקיים בחודשי הקיץ סיורים מודרכים בהם מסבירים על אלפרד נובל ועל צוואתו וכן מוצגת תערוכת צילומים של הזוכים בפרס ביניהם גם יצחק רבין, שמעון פרס ומנחם בגין.

טירת אקרשהוס  Akershus
הטירה נבנתה במאה ה- 14 כמבצר והיא ממוקמת על גבעה קטנה סמוך לנמל העיר וממנה נשקפים נופים נאים של האוסלו פיורד והאיים הקטנים שבו. בטירה פועלים מוזיאון הצבא הנורבגי ומוזיאון למתנגדי השלטון הנאצי בתקופת מלחמת העולם השניה.

הגלריה הלאומית  Nasjonalgalleriet
בגלריה נמצא אוסף היצירות הגדול ביותר של אמנים נורווגים מהמאה ה- 19 ועד ימינו. אחד האגפים של המוזיאון מוקדש לאמן הידוע אדוארד מונק, שהעניק לעיר אוסלו את כל יצירותיו לפני מותו ב- 1944. אמנם קיים מוזיאון נפרד בעיר ליצירות האמן, אך כאן הוא המקום לראות שתיים מיצירותיו הידועות ביותר: ה"צעקה" ו"המדונה".

מקפצת הסקי הולמקולן  Holmenkollen
במרחק 20 דקות נסיעה ממרכז אוסלו נמצאת מקפצת הסקי הגבוהה. טיפוס עד לקצה המקפצה יאפשר לכם להנות מהנופים נפלאים של אוסלו והפיורד. לעתים לחזות בגולשים נועזים, ותוכלו להתעמק בנושא במוזיאון הסקי Skimuseet הסמוך.

חצי האי ביגדוי  Bygdoy
חצי האי ביגדוי משלב בין אתרי טבע ומוזאונים:
מוזיאון הספינות הויקינגיות  Vikingskipshuset 
מציג את שתי ספינות הויקינגים השמורות ביותר שנמצאו מעולם וכן פריטים ויקינגים שונים, שנמצאו בקברים באזור האוסלו פיורד.
מוזיאון קון טיקי  Kon Tiki 
מציג פריטים שונים ממסעותיו חובקי העולם של תור היירדאל Thor Heyerdahl החוקר הנורבגי הידוע.  בין היתר אפשר לראות כאן את הסירות בהן השתמש היירדאל - סירות שנבנו באותה דרך בה נבנו סירות בעת העתיקה, ואשר נעו בעזרת זרמי המים והרוח. שמו של המוזיאון לקוח משמה של הרפסודה  "קון טיקי" בה השתמש היירדאל כדי להגיע מדרום אמריקה לפולינזיה. 
המוזיאון הנורווגי להסטוריה תרבותית  Norsk Folkemuseum 
אחד מהמוזיאונים הפתוחים הגדולים ביותר באירופה. בו אפשר ללמוד על ההסטוריה הנורווגית ועל  המנהגים והמסורות השונות, שהיו נהוגים בה לאורך השנים. בחודשי הקיץ מקיים המוזיאון פעילויות שונות, מקום מתאים גם לביקור עם ילדים.


צוות סקנדינביאן טרוול ישמח לעזור לכם בתכנון טיול לסקנדינביה בכלל ולנורווגיה בפרט
כולל קניית כרטיסים לרכבת, לשייט בפיורדים או למעבורת וכמובן הזמנת חדרים בכל יעד בו תבחרו ללון.

להזמנת שרותי תיירות בנורווגיה אנא צרו קשר 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות ל-Scandinavian Travel © NTT - מערכות ניהול תוכן
    

 תוכן על ידי Texta